Tuesday, April 12, 2011

hicheeliin hotolbor

Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
Сэдэв: Гурвалжины 2-р шинж
Хамрах хүрээ: ЕБС-ийн 7-р анги
Зорилго: Гурвалжины 2-р шинжийг танин мэдэх
Зорилт: К1- Гурвалжины 2-р шинж гэж юу вэ?
К2- Гурвалжины 2-р шинжийн уялдаа холбоо
К3- Гурвалжины 2-р шинжийг ялган таних
К4- Гурвалжины 2-р шинжийг ашиглах бодлого бодох
Хэрэглэгдэхүүн: Самбар, шохой, бэлдэж ирсэн бодлого
Агуулга:
Судлагдахуун                                                 Ур ухаан
Гурвалжины 2-р шинж                     Өнцөг тал өнцөгийн шинж
Үйл явц:
Хичээлийн элемент              Багшийн үйл ажиллагаа                   Сурагчийн үйл ажиллагаа
Ирц авах                                             ирц авна                                             ирц өгнө
/2 мигут/
Сэдэлжүүлэх үе                     Өмнө үзсэн хичээлээ сануулна        Өмнө үзсэн мэдлэгээ сэргээн санана
            шат
/5 минут/
Шинэ мэдлэг олгох үе шат
/30 минут/
Багшийн үйл ажиллагаа
Хэрэв гурвалжины нэг тал, түүнд налсан 2 өнцөг өөр нэг гурвалжны тал, түүнд налсан 2 өнцөгтэй тэнцүү бол эдгээр гурвалжин тэнцүү байна.
А1 В1=АВ
өнцөгА=өнцөг А1
өнцөгВ=өнцөг В1 бол гурвалжин АВС= гурвалжин А1В1С1 өөрөөр хэлбэл АС=А1С1, ВС=В1С1 өнцөг С=өнцөг С1 гэж баталъя.
Өгсөн гурвалжинтай тэнцүү гурвалжиноршин байх аксиом ёсоор АВС гурвалжинтай тэнцүү В2 орой нь АВ цацраг дээр нь А1В1 шулууны хувьд С оройтой нэг хагаст орших А1В2С2 гурвалжин олдоно. А1В2=А1В1 тул В1 ба В2 орройнууд давхацна.
Сурагчийн үйл ажиллагаа
Шинэ мэдлэгийг дэвтэр дээрээ тэмдэглэж авна.
Шинэ хичээлээ анхааралтай сайн сонсож ойлгож авна.
Хэрэв ойлгоогүй зүйл байвал асууж мэдлэгээ бататгана.
Гэрийн даалгавар
/3 минут/
 Багшийн үйл ажиллагаа
Сурах бичгийн 203-204-р хуудас № 100-103
Сурагчийн үйл ажиллагаа
Гэрийн даалгавараа тэмдэлэж авна.

No comments:

Post a Comment